Kuruluş Hikayesi

Marmarisli Turizmciler, İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren, iş adamı Ali Doğan Tugay, Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, Marmaris Ticaret OdasıBaşkanı Mehmet Baysal, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Rektör Danışmanı Okt. Zekeriya Bingöl Marmaris’e bir Meslek Yüksekokulu ve Fakülte kurulması için 10.11.2011 tarihinde Martı Otel'de bir araya geldiler. Öncelikle turizm alanına yönelik bir Meslek Yüksekokulu’nun kurulması için yer konusunda bilgi alış verişinde bulunuldu.

İçmelerde bulanan eskiden Turizm Eğitim Merkezi (TUREM) olarak kullanılan ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 49 yıllığına Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonuna verilmiş olan bina, Esnaf ve Sanatkar Odası Birliği tarafından Üniversiteye İçmeler Turizm Meslek Yüksekokulu kurulması için tahsis edilmesi kararı verildi.

Bunun akabinde gerekli işlemler yapılarak 17.11.2011 tarihinde Vali Fatih Şahin'in huzurunda, Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, iş adamı Ali Doğan Tugay, İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, Rektör Danışmanı Okt. Zekeriya Bingöl’ün katılımıyla Yüksekokulun kurulmasıyla ilgili protokol imzalandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın kararlı tutumu, İçmeler'in başarılı Belediye Başkanı Zeki Eren, hayırsever iş adamı Ali Doğan Tugay ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız’ın işbirliği ve Rektör Danışmanı Okt. Zekeriya Bingöl’ün çalışması ile 24.11.2011 tarihinde İçmeler Turizm Meslek Yüksekokulu kurulması Muğla Üni. Senato’sunda görüşülüp karara bağlandı. YÖK’ de de 05.01.2012 tarihinde görüşülerek İçmeler Turizm Meslek Yüksekokulu resmen kurulmuş oldu. 03.05.2012 tarihinde Yüksekokula kurucu Müdür olarak da Okt. Zekeriya BİNGÖL atandı.

On yıldır atıl durumda olan binanın bazı tadilatları İçmeler’de yaşayan hayırsever işadamları tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca İçmeler Belediyesi Yüksekokulun her türlü eksiği için seferber olmuştur. Yüksekokulun iç dizaynı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından karşılanmıştır. 

2015 yılı başından itibaren üniversite senatomuzun kararı ile yüksekokulumuzun adı Marmaris Turizm Meslek Yüksekokulu olarak değiştirilmiştir.

Hızlı Erişim
İletişim

Site İletişim: 

Öğr.Gör. Erhan İŞLEK

0.252.211 54 92

 

Yukarı Çık